Historia działalności Lidl Polska

Przedsiębiorstwo Lidl Sp. z o. o. powstała jeszcze w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to Josef Schwarz oraz Ludwig Lidl uruchomili firmę o nazwie Lidl & Schwarz Lebensmittel-Sortiments-Großhandel, będącą prekursorem funkcjonującego obecnie przedsiębiorstwa, jednakże dopiero po kilkudziesięciu latach powstał pierwszy sklep spożywcy zarządzany przez wspomnianą firmę. W latach 70-tych (a dokładnie w 1973 roku) Lidl otworzył pierwsze sklepy w okolicach Ludwigshafen, zaś lata 80-te charakteryzowały się ekspansją na terenie Niemiec.

Natomiast od początku lat 90-tych rozpoczęto ekspansję międzynarodową, która doprowadziła do rozszerzenia spółki na następujące kraje: Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. Pierwsze zagraniczne sklepy marki Lidl otworzono we Francji. Potem przyszedł czas na Wielką Brytanię i inne kraje europejskie. Mówiąc wprost – Lidl jest organizacją o globalnym zasięgu.

W roku 1988 Lidl w Niemczech miał już 460 filii i zatrudniał 5700 pracowników i z każdym kolejnym rokiem sieć dalej się rozrastała. W Polsce Lidl pojawił się po raz pierwszy w 2003 roku i mniej więcej w tym samym czasie w całej Europie pracowało w sieci Lidl 80 tysięcy pracowników. Na przestrzeni kolejnych dziesięciu lat spółka Lidl otworzyła w Polsce kolejne 500 obiektów. Na dzień 30 października 2017 Lidl posiadał 629 sklepów. W polskich Lidlach pracuje łącznie 15 000 pracowników (stan na marzec 2016 roku). Lidl współpracuje z polskimi producentami, między innymi:

 • Tarczyński S. A.,
 • Animex,
 • Superdrob,
 • Mlekovita,
 • Sokpol.

Początkowo przedsiębiorstwo działało jako hurtownia owoców egzotycznych i towarów kolonialnych, zaś z czasem – dzięki zaangażowaniu Josefa Schwarza i wkładu jego kapitału – przekształciła się w organizację zajmującą się handlem wszelkimi artykułami spożywczymi. Do dziś forma działalności nie uległa zmianie i Lidl figuruje w urzędowych kartotekach jako firma zajmująca się sprzedażą detaliczną żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, chociaż pierwotnie działała jako hurtownia i dopiero z czasem właściciele skupili się przede wszystkim na sprzedaży detalicznej, skupiającej się przede wszystkim na obrocie towarami spożywczymi.

Przedsiębiorstwo funkcjonuje już prawie sto lat, zaś wraz z rozwojem technologii musiało podążać za duchem czasu, dlatego też Lidl jest prekursorem wielu rozwiązań technologicznych, jak chociażby skanery kasowe. Na przestrzeni lat wielu specjalistów i renomowanych instytucji wystawiało certyfikaty omawianej firmie jakości, jak chociażby

 • 3M Scotchlite;
 • Coolmax;
 • Creora;
 • Certyfikat GS;
 • Ilaflon;
 • Certyfikat LGA;
 • Standard 100 by OEKO-TEX; PEFC;
 • Certyfikat TÜV SÜD;
 • Ilag.

Firma jest zatem jedną z największych światowych korporacji zajmujących się obrotem produktami spożywczymi w handlu detalicznym. Świadczy o tym chociażby rozmiar płaconych przez przedsiębiorstwo podatków.

Przychody i podatki Lidla w Polsce

Przychody uzyskiwane przez firmę Lidl na terenie Polski podlegają opodatkowaniu zgodnie z obowiązującymi tu przepisami. Za lata obrotowe 2013-2014 Lidl zapłacił w Polsce łącznie ponad 1, 8 mld złotych podatków, w tym ponad 105 milionów złotych podatku dochodowego CIT w 2013 roku i ponad 125 mln złotych podatku dochodowego CIT w 2014 roku. Łącznie za rok obrotowy 2014 Lidl odprowadził ponad 1 mld zł podatków – są to podatki CIT, VAT, PIT oraz inne. W latach 2010–2012 Lidl Polska zapłacił prawie 200 mln zł podatku dochodowego CIT.

Zmiana nazwy na Lidl Sp. z o. o

Warto nadmienić, że w 2016 roku Lidl zmienił nieco swoją formę prawną i oficjalną nazwę. Lidl Sklepy Spożywcze sp. z o. o. została zastąpiona przez spółkę komandytową Lidl Sp. z o. o. Wciąż jednak firma działa przede wszystkim w zakresie handlu artykułami spożywczymi, jednakże zmiana nazwy wyraźnie wskazuje na brak ograniczania się wyłącznie do artykułów tego typu. Działalność spożywcza stanowi zasadniczą oś funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Obecnie firma Lidl jest jedną z największych sieci zajmujących się handlem żywnością oraz innymi produktami na całym świecie – w tym również w Polsce.

5/5 - (1 vote)