Jak kupować z głową, czyli poradnik zakupowy

Jak kupować z głową, czyli poradnik zakupowyZakupy to nieodzowna część naszego życia. Robimy je praktycznie codziennie. Warto jednak przynajmniej od czasu do czasu, zwracać uwagę na to, co kupujemy i ile za to płacimy.

Robiąc zakupy z głową, oszczędzamy nie tylko pieniądze. Najczęściej robimy zakupy w supermarketach. Pamiętajmy o tym, by udawać się tam w miarę wcześniej rano lub przedpołudniem. Ostatecznie, jeżeli nie możemy udać się do supermarketu w tych właśnie porach, wybierzmy porę wieczorną. W ten sposób unikniemy tłumów, rozproszenia i kolejek.

Lista zakupów to podstawa

lista zakupówCzęsto zdarza się nam, że decyzję o wybraniu się po zakupy, podejmujemy spontanicznie. Wychodzimy tak jak stoimy a listę zakupów układamy sobie po drodze. Niestety to błąd, ponieważ ową listę zapisaną w naszej głowie, po wejściu do sklepu kilkakrotnie modyfikujemy. Jak się potem okazuje, zupełnie niepotrzebnie.

Kupujemy nie to, co potrzebujemy tylko to, co chcemy a po powrocie uświadamiamy sobie, że czasem nawet i połowy z tego, co faktycznie było nam potrzebne, zwyczajnie nie kupiliśmy. Co za tym idzie wydajemy za dużo pieniędzy a tak naprawdę niewiele z tego mamy.

Zaopatrzenie tygodniowe

Lista zakupów pomaga nam trzymać się planu. Jej brak pozwala nam na wszystko, co potem weryfikuje rachunek do zapłacenia przy kasie. I ręce opadają. Nie ma bowiem nic złego w robieniu codziennych, bieżących zakupów. Jednak o wiele lepsze są zapasy tygodniowe, uzupełniane tylko o to, co wypadałoby, żeby było świeże. Gdy już tworzymy listę na tygodniowy zapas, by było nam łatwiej, warto jest ją sobie podzielić na grupy takie jak np: warzywa, nabiał itp.

jestes glodny zjedz

Jesteś głodny? Najpierw coś zjedz

Mózg to najbardziej żarłoczny organ człowieka. To przez mózg wiele osób przechodzi katusze, będąc akurat na diecie. Podobnie nasz umysł działa, gdy idziemy na zakupy z pustym żołądkiem. Oczywiście trudno jest coś zjeść, jeżeli w lodówce ma się tylko światło i tylko wyjście do sklepu może nas wybawić. W końcu jednak nie ma sytuacji bez wyjścia. Na pusty żołądek, na pewno kupimy więcej niż powinniśmy. Warto też skorzystać z promocji z gazetek promocyjnych. Wówczas możemy zrobić zapas tych produktów objętych zniżką.

Tańsze, nie znaczy gorsze

Wiele supermarketów ma swoje własne produkty, swoje własne marki. Mąka, makaron, ryż – można je kupić w niższej cenie, wybierając własną markę danego sklepu.

Każdy niemal supermarket ma bogatą ofertę zamienników cenowych. To, że coś jest tańsze, nie znaczy, że jest gorsze. Wiele tych samych artykułów, nie tylko spożywczych można kupić za niższą cenę pod inną nazwą. To duża oszczędność, zwłaszcza, jeżeli kupujemy to coś regularnie i często.

zakupy przez internet

Zakupy w sieci

Żyjemy w czasach, gdzie przez internet można robić dosłownie każde zakupy, w tym także te żywnościowe. Wiele dużych sieci handlowych (między innymi Lidl czy Kaufland https://igazetka.pl/kaufland/) oferuje możliwość robienia zakupów spożywczych przez internet, z dostawą do domu. Płacimy online lub rozliczamy się z kurierem. Unikamy stresu, tłumów i niekończących się kolejek. Każdą z powyższych opcji warto jest rozważyć.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *